BAB 13 :PENGURUSAN ALAM PEMBELAJARAN
Objektif implisit
Melibatkan perubahan tingkah laku yang ketara seperti :
· Memahami
· Mengetahui
· menghargai
sesuatu yang telah diajar
Buku rekod mengajar
Buku himpunan pelan tindakan guru sebelum mengajar.
Berdasarkan SPI Bil 3/1999. Buku rekod mengajar wajib mengandungi dua perkara
penting :
1.Rancangan Pelajaran Tahunan
2.Rancangan berdasarkan takwim minggu persekolahan. isi
ringkas rancangan pengajaran berdasarkan
sukatan -sukatan kebangsaan
Perlaksanaan pembelajaran dan pengajaran (P&P)
Set Induksi
- Langkah permulaan dalam proses P&P
- Tujuan - untuk menghasilkan aliran pemikiran dan meransang
minat pelajar
- Teknik - soalan, kejutan, kaitan dengan pelajaran lalu,
isu semasa yang
berkaitan, gambar
atau bunyi
Perkembangan P&P
- Penyampaian isi pelajaran
-Teknik penyampaian guru & Teknik Menyoal
- Penggabung jalinan
- Penyerapan, Pengukuhan &Pengayaan
- Pemulihan &Penilaian
- Hasil pembelajaran murid
Penutup
Aktiviti yang dijalankan seperti :
1) susulan
2)penilaian objektif pengajaran
3)membuat kesimpulan
4)rumusan
KAJIAN DI SEKOLAH
Definisi kajian
Bartlett (2001) berpendapat kajian bermaksud pengumpulan
data yang sistematik, pembentangan, dan juga analisis data. Kajian digunakan
untuk mengumpul maklumat yang kita gunakan seharian dalam erti kata sistematik
untuk memajukan teori atau menyelesaikan masalah.
Kajian Kes Pengurusan Pendidikan
Rasional
kajian kes bertujuan untuk melatih lebih ramai pegawai
termasuk jurulatih dan pendidik di Kementerian Pelajaran untuk mengeluarkan
kajian kes yang berkualiti. Kes-kes ini dapat digunakan dalam usaha untuk
meningkatkan pembelajaran dan pengajaran selaras dengan Falsafah Pendidikan
Kebangsaan(FPK).
PROGRAM PERANTIS GURU 1 & 2
Konsep
Ø
Bertujuan memberi peluang kepada guru pelatih
memahami situasi di sekolah
Ø
Terbentuk berasaskan pendekatan perkembangan
selaras dengan Falsafah Pendidikan Kebangsaan
Ø
Pendedahan awal
Objektif
Program ini memberi peluang kepada guru:
v
Menyesuaikan diri
v
Meninjau persekitaran
v
Mengumpul maklumat tentang pengurusan,
kurikulum, dan prasarana
v
Membuat pemerhatian aplikasi teori P&P dalam
bilik darjah.
v
Merekod pengalaman melalui folio
v
Memupuk budaya pemikiran kreatif dan reflektif
terhadap dunia pendidikan
Peranan & tanggungjawab guru pelatih
v
Hadir taklimat
v
Faham
objektif
v
Lapor
diri dan bina hubungan baik dengan pihak sekolah
v
Mengamalkan etika
v
Membantu
guru dalam kokurikulum
v
Mengumpul
maklum balas
v
Menyediakan folio PPG
v
Menyerahkan borang rumusan serta folia kepada
pensyarah
v
Perbelanjaan tanggungan sendiri
PPG 2 guru
pelatih diminta mengajar dan sediakan P&P
Garis panduan,Peranan dan tanggungjawab pihak sekolah
v
Bekerjasama dengan pihak UPSI
v
Melantik guru yang berpengalaman sebagai guru
pendamping
v
Membantu guru pelatih menyesuaikan diri
v
Membantu mengumpul maklumat sekolah
v
Beri peluang membuat pemerhatian semasa P&P
guru berpengalaman berlangsung
v
Awasi displin dan kehadiran guru pelatih
v
Melapor sebarang kes mengenai guru pelatih dari
masa ke semasa ke UPSI
v
Menyerahkan borang rumusan kehadiran dan dokumen
lain ke UPSI
Peranan dan tanggungjawab guru pendamping
1. Membimbing
guru pelatih ke arah perkembangan Sahsiah Pendidikan
2. Memaklumkan
kepada pengetua mengenai kemajuan guru pelatih dari masa ke semasa
3. Menjalankan
sekurang-kurangnya sekali perbincangan
Peranan dan tanggungjawab pensyarah bimbingan
v
Menjelaskan konsep, objektif dan tugasan PPG
v
Menyemak folio serta dokumen lain yang berkaitan
v
Menggunakan maklumat dan catatan pengalaman guru
pelatih dalam folio untuk perbincangan
v
Membuat rumusan
v
membuat lawatan jika perlu
v
Menyimpan rekod penilaian PPG
Aspek-aspek yang difokus semasa menjalani PPG
Ø
Interaksi dan komunikasi
Ø
Penglibatan dalam aktiviti sebagai guru pembantu
Ø
Pengurusan bilik darjah
Ø
Perancangan dan pengajaran
Ø
Amalan refleksi
Ø
Sikap dan sahsiah
KESIMPULAN
Setiap calon guru perlulah merancang dan membuat persediaan
yang cukup sebelum memasuki alam pekerjaan sebagai seorang guru. Pembelajaran
akan berjalan dengan lancar, menarik dan berkesan sekiranya guru menggunakan
pelbagai kaedah yang bersesuaian dengan isi pelajaran dan kemahiran yang akan
dicapai oleh murid. sebagai contoh kemahiran berkomunikasi dan interaksi
kependidikan pelbagai hala guru-murid, murid-murid, dan murid-guru menjadi
teras keberkesanan pengajaran dan pembelajaran. Murid akan merasa pendapat dan
kehadirannya diperlukan serta dihargai.
Comments
Post a Comment